10
Dub
Off

Kdy má začínat školní vyučování?

Že se nechce vám ani vašim dětem ráno z postele? Posouvání zvonění budíku alespoň o pár minut, čištění zubů ještě se zavřenýma očima, zhltnutí snídaně a na poslední chvíli odchod do školy. Asi to zná nejeden rodič, který musí své děti každé ráno postrkovat, aby nepřišly pozdě na školní vyučování. Mnozí z vás by proto uvítali, kdyby školní vyučování začínalo alespoň o hodinu později.
chlapec a knihy
Tuto možnost dnes už mají všechny školy v Čechách. Ministerská vyhláška umožňuje začít školní vyučování kdykoliv po sedmé hodině ranní. Tradicí na většině škol je pak osmá hodina. Škola však může začínat i později.

Pokud byste právě o to chtěli usilovat na vaší škole, stačí vznést námitku, vyvolat diskuzi nebo se spojit s podobně smýšlejícími rodiči a učiteli, a společně pak o změně přesvědčit vzdělávací institut.

Je ale jasné, že toto téma vede k mnohým sporům. Ne každému by posun školního vyučování vyhovoval. Bylo by sice báječné, že by si vaše děti mohly o něco déle přispat, někteří rodiče ale potřebují odvést své děti do školy dříve, protože sami chodí do práce brzy. Museli by si tak na ráno sjednávat hlídání.
zápisník a tužka s ořezávátkem
Někteří zase mají pocit, že by byly děti ve škole dlouho do odpoledne, a tím pádem by pak neexistovalo žádné osobní odpolední volno. Možná že by posun na později byl vhodný spíše pro žáky na druhém stupni základní školy a pro středoškoláky.

Posun školního vyučování by také znamenal, že se aktivity dětí přesunou do večerních hodin a tím by ubylo času, kdy budou děti vystaveny dennímu světlu. Tím by se narušila synchronizace jejich vnitřních hodin s denní dobou, a to není rozhodně žádoucí, protože to může souviset s celou řadou onemocnění.
dívka ve škole
A co si o tom myslíte vy? Jsou vaše děti ranní ptáčata a tak jim nedělá problém začínat ve škole v osm hodin? Nebo byste raději zvolili posun školního vyučování na devátou, aby byly vaše děti vyspalé a tím pádem výkonově lépe naladěni? Myslím, že toto téma stále rozděluje rodiče na dva tábory.