10
Dub
Off

Po čokoládě se dětem zoubky nekazí…

Jako první zásada proti kazivosti zoubků určitě každého napadne pravidelné čištění zubů.
Ano, ale věděli jste, že samotná hygiena nestačí? Pojďme si říci, jaká další pravidla bychom měli dodržovat, aby naše ratolesti měly co nejdéle zdravé zoubky.
 dítě na houpačce
1.       ČASOVÉ INTERVALY MEZI JÍDLY
Možná víte, že kazy se rádi tvoří právě tehdy, pokud se nemá PH v pusince dítka šanci znovu vyrovnat.
To je nejčastěji způsobeno právě tím, že děti pořád něco baští i mezi jídly. Maminky rády dětem dopřávají různé křupky a sušenky, přitom ale zoubkům škodí.

Zubní lékaři doporučují mezi jídly dodržovat alespoň hodinové až dvouhodinové intervaly, aby se v ústech stačilo PH vyrovnat od posledního sousta.
Také samotná konzumace pokrmu by měla být časově omezená a to max. 20-30 min.
 
2.       VÝBĚR SLADKOSTÍ
Ano, výběr dobrůtek, jaké dětem nabízíte hodně ovlivňuje vývoj zoubků.
Jak už jsme zmínili, čokoláda opravdu nevadí. Vlastně nevadí žádná sladkost, která není tvrdá a není tak riziko, že ji děti rozkoušou.
Kousáním tvrdých bonbonů velice poškozují zoubky a snadno se pak kaz vytvoří. Dokonce nejsou vhodné sladké křupičky. Ty se zase na zoubky lepí a také narušují ochrannou vrstvu zoubků.

Tvrdé bonbony a lízátka jsou ale pro zoubky škodlivá i bez kousání. Sem můžeme zařadit problém s časovými intervaly. Dětem většinou nějakou dobu trvá, než lízátko poctivě olízají, tím se špatně vyrovnává PH a bakterie mohou začít řádit.
Co se nápojů týče, veškeré džusy a barevná pitíčka jsou pro dětský chrup riziková.
Věděli jste, že také ovoce může dětským zoubkům spíše uškodit? Jablka, citrusové plody svou kyselostí také podporují narušení skloviny.
 barevní medvídci
3.       PITÍ V NOCI
Některé děti během noci vypijí hodně tekutin. To je v pořádku. Záleží ale na tom, jaký nápoj jim v noci podáte.
Vzhledem k tomu, že děti chodí spinkat s vyčištěnými zoubky, je velice důležité dbát na to, abyste jim nepodali např. doslazený čaj. Pokud má dítě žízeň, určitě nepohrdne vodou nebo čajem hořkým.
 
4.       ČIŠTĚNÍ ZUBŮ
Samozřejmě by se všechny tyto snahy neobešly bez čištění zoubků.
Mnoho rodičů si myslí, že pokud nějakou péči o zuby zanedbali, vše doženou kartáčkem a zubní pastou. Pravdou je, že kazivost zubů ovlivňujete už od narození a pokud podáváte např. slazené čaje, kaz se nemusí objevit za krátkou dobu. Většina kazů se ukáže za půl roku až rok, i když v tu dobu už děláte vše správně.
chybějící zub
5.       PRAVIDELNÁ KONTROLA U ZUBAŘE